Dél-Budai Centrum Projekt

A Kormány 2016 közepén döntött a zöldmezős beruházásként megvalósuló Dél-budai Centrum létesítéséről. A kompromisszumok nélkül felépülő centrum egészségügyi és építészeti szempontból egyaránt értékteremtő létesítmény, amely egy átfogó fejlesztési koncepció, és a kapcsolódó fejlesztési szükségletek megvalósításának egésze. (Az Egészséges Budapest Program előkészítéséről szóló 1333/2016. (VII. 4.) Korm. határozat). A jövő kórházában ultramodern technikákkal felszerelt egyágyas kórtermek, csúcstechnológiás orvostechnikai eszközök szolgálják a felnőtt- és gyermek betegek gyógyulását.

Az előkészítés keretében, első lépésként a DBC helyszínéül javasolt ingatlanok állami tulajdonba vétele valósult meg Budapest, XI. kerületi Dobogó nevű városrészen (a Budapest 952/3, 952/12, 952/13, 952/14, 952/17 és 966 helyrajzi számú ingatlanokra kiterjedően) 4,499 Mrd Ft értékben. (Az Egészséges Budapest Program Dél-budai Centrumának megvalósításával kapcsolatos egyes kérdésekről szóló 1424/2017. (VI. 29.) Korm. határozat; az Egészséges Budapest Program Dél-budai Centrumának helyszínéről szóló 1592/2016. (X. 27.) Korm. határozat)

Második lépésként kidolgozásra került a szakmai koncepció, valamint elkészült a tanulmány a területrendezési szabályrendszer áttekintése, és annak módosításának előkészítése tárgyában. Az elkészült tanulmány jelenti az alapját a Budapest Főváros és a Budapest Főváros XI. ker. Újbuda Önkormányzata által szerződésben vállalt kötelezettségnek. A területrendezési szabályok rendszerének (KÉSZ, TSZT, FRSZ) módosítására a beruházás megvalósíthatóságának biztosítása érdekében kerül sor.

A Dél-budai Centrum szervesen illeszkedik a 2011-ben elindított Semmelweis tervben megfogalmazott egészségügyi rendszer átalakítását célul kitűzött programjába. A 2012-es kormányrendelet nyolc nagytérségi ellátó körzetre osztotta fel a régiót.

Újraszerveztük a betegutakat, egy-egy körzetben 1-1,5 millió lakos magasszintű, teljes ellátásának biztosítása a cél.

Az elvárások szerint a térségek III. progresszivitási szintű ellátását kell biztosítani. A centrumkórházaknak egykapus rendszerben, 24 órás sürgősségi gyermek- és felnőtt ellátást kell biztosítania.

További elvárás, hogy sokszakmás gyógyító területtel és nagy kapacitással kell rendelkeznie a komplexumoknak, melyekben minden esettípust el kell tudnia látni.

A cél: a budapesti egészségügy komplex megújítása.

A budapesti lakosok ellátása mellett biztosítani kell a nagytérségekben lakók III. progresszivitású ellátását is. Az agglomerációban élők ellátása is a centrumok feladata. A Dél-budai Centrum több gyógyítási területen, országos szintű ellátsát is biztosít majd. A centrumok vezető szerepe mellett fontos a partneri együttműködés az alacsonyabb szintű társkórházakkal, szakrendelőkkel, háziorvosokkal. Így a rendszer összehangoltan, optimális kapacitáskihasználtsággal tud működni.

A centrumokban nagy hangsúlyt kell fektetni az orvosképzésre, a gyakorlati oktatásra, és a tudományos kutatásokra egyaránt. A fejlett technikai háttérrel felszerelt intézményeknek egyfajta tudásközpontként kell funkcionálnia. Ez tökéletesen illeszkedik a világban zajló egészségügyi fejlesztésekhez, folyamatokhoz:

• Az ellátó körzetek nagysága hasonló

• Sürgősségi ellátásra épülő centrumok, hálózati működés

• Kórházépítés új generációja = ún. MAGKÓRHÁZ

• Egykapus sürgősségi belépés

• Koncentrált orvostechnológiai eszközpark

• Multidiszciplináris szakmai összetétel

• Intenzív és fokozott színtű ápolási ellátás

A Dél-budai Centrum műtőbázisa kiemelkedő technikai kapacitással fogadja majd a betegeket:

MŰTŐ FAJTA

FELNŐTT ELLÁTÁS

GYERMEK ELLÁTÁS

ÁLTALÁNOS MŰTŐ

18

4

ROBOTSEBÉSZETI, HIBRID MŰTŐ

4

 

CSÁSZÁR MŰTŐ

 

3

EGYNAPOS SEBÉSZETI MŰTŐ

4

2

DSA ENDOVASZKULÁRIS MŰTŐ

4

 

A centrumkórházakban a betegbiztonság fokozott figyelembevétele szükséges. A fertőzésveszély kockázatának csökkentése elengedhetetlen (kimutatások szerint napjainkban többen halnak meg kórházi fertőzés következtében, mint balesetben).

Pandémia: tényező a tervezésben

Tudomásul kell vennünk, hogy a koronavírus és hasonló kórokozók hosszú ideig velünk maradhatnak, járványszerű elterjedésükkel, esetleg újabbak megjelenésével a jövőben is bármikor számolnunk kell.
Egy következő járványban szükség lehet ennek a sokprofilú, legújabb technológiákkal felszerelt intézménynek a gyors átalakítási lehetőségére, hogy a járványban akár tömegesen jelentkező súlyos és legsúlyosabb betegek ellátására is alkalmas legyen.
Egy esetleges új járványban történő gyors átalakítás lehetősége mit jelent építészeti szempontból?
A kórházépítészet múlt századi válasza a járványokra az úgynevezett pavilonos elrendezésű kórház volt, ahol a különálló épület-egységekben lényegesen könnyebb volt az izoláció. A modern építészetben – hála a technológia rohamos fejlődésének – a jövőben egy tömbkórházban is megteremthetőek a pandémiás ellátás feltételei.
A rendszer térszervezésének lényege, hogy egy többszintes közlekedőtengely két oldalára csatlakoznak az egyes ellátási területek. Az elkülönítendő szállítási útvonalak külön-külön haladnak ezzel is csökkentve a fertőzésveszélyt. A rendszerünk kiemelendő tulajdonsága a rugalmas szakaszolhatósága. Az egyes egységeket egymástól függetlenül és elszigetelten lehet használni, amely a járványhelyzetben óriási előnyt jelent.

Evidence base designe (tapasztalati tényeken alapuló tervezés)

A betegbiztonság biztosításának egyik legfontosabb eszköze az egyágyas kórterem. Ennek létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen.
Az egyágyas elhelyezés során a hozzátartozók jelenléte is biztosított.
Az egyágyas ápolási szobák területi igénye egy ápolási egységre vetítve 12%-os, míg a teljes kórházi területre vetítve 5% körül van.

A Dél-budai Centrum tervezésekor számolnunk kell a kivitelezés alatt történő fejlődéssel is, hiszen a technikai fejlődés csak úgy, mint az élet más területein, jelentősen felgyorsult.

Fejlődéssel lépést tartva

A jövő eszközparkját is bele kell terveznünk a “Szuperkórházba”.
Flexibilitás az építészetben azért lényeges, mert a komplexum alkalmas kell legyen az egészségügy fejlődéséből adódó későbbi igények befogadására is.
A centrumoknak egy esetleges katasztrófahelyzetben is helyt kell állniuk. A kapacitás felső határán is az előírt színvonalon kell működniük.

Informatikai tervezés

A fejlett informatikai megoldásoknak köszönhetően csökkennek a betegutak. Kevesebb időt kell fordítani az adminisztrációra, ezáltal több idő jut a betegekre. Az orvos-beteg kapcsolat ily módon erősödhet, minősége javulhat.

E-Health és M-Health megoldásainak alkalmazása

Az okoseszközök segítéségével az új kórház lehet az első, szinte teljes mértékben papírmentes egészségügyi intézmény.

Elhelyezkedés

A Dél-budai Centrum helyszíne az ellátási terület központjában került kijelölésre. Dobogó egy olyan közlekedési csomópont mellett helyezkedik el, ahol a beteg orvoshoz jutási ideje jelentősen csökkenthető. A terület adottságai közé tartozik a több irányú megközelíthetőség, a zöldmezős beruházási helyszín, ahol kompromisszummentes építészeti, külső/belső strukturális kialakítás lehetséges.
A terület nagysága lehetőséget teremt akár 2000 férőhelyes parkoló kialakítására, amely nem csak a látogatóknak, a betegeknek, de a közel 3000 fős dolgozói állomány számára is megteremti a lehetőséget a gépkocsival történő megközelítésre.

A Dél-budai Centrum tervezésével és kivitelezésével párhuzamosan közúti fejlesztések is megkezdődnek. A Galvani híd építése új körgyűrűt alkotva összekapcsolja Dél-Budát a pesti oldallal.

Közösségi közlekedés közelsége

Kelenföldi csomópontból nagyjából 25 buszjárat indul, melyek megállóinak bővítésével a DBC is könnyen megközelíthetővé válik. Vizsgálatok folynak annak bemutatására, hogy a kötöttpályás közlekedés kialakítás kiépítése indokolt-e a tervezett közlekedési fejlesztésekkel párhuzamosan.

Meglehetősen költségigényes beruházás, ezért minden lehetséges befolyásoló tényező alapos elemzése szükséges. Urbanisztikai és demográfiai vizsgálatok a DBC nagytérségi körzetében. A demográfiai előrejelzések szerint az agglomerációban élő lakosság száma növekedni fog az elkövetkezendő időszakban.

A térségi ellátás feladata megnövekszik a Dél-budai területen, és a kapcsolódó agglomerációs területeken is. A Dél-budai területre 1000 lakosra 1,3 kórházi aktív ágy, a Közép–budai területre 1000 lakosra 6,8 kórházi aktív ágy jut. A Dél-budai körzetben jelentős a kapacitáshiány, az itt lakók ellátása a Közép-budai térségben és részben a pesti oldalon történik. A Dél-budai Centrum feladata ezen aránytalanságok kiegyenlítése, rövidebb betegutak, gyorsabb orvoshoz jutás megvalósítása lesz.

A gyermekellátások területén ennél is súlyosabb aránytalanságok tapasztalhatók. A budai oldalon minimális a gyermekágy kapacitás, ezért a pesti oldalra koncentrálódik az ellátás. A DBC 300 gyermekágyával ezt a problémát is orvosolni tudja.

Az új intézményekben az első, és legfontosabb alapelv a betegbiztonság, építészeti, orvos technológiai, és kommunikációs szempontból egyaránt.

Kiemelt hangsúly kell fektetnünk a nosocominális fertőzések visszaszorítására, ebben a harcban komoly szerep hárul az izolációra és szeparálásra alkalmas központi informatikai háttérrel működő üzemeltetési rendszerre, amely nagyban megkönnyíti a fertőtlenítést.

Az egyágyas szobák proaktív izolációs lehetőségeket rejtenek.

Ezenfelül a betegbiztonságot szolgálja az akadálymentesített orvostechnológiai eszközpark, speciális informatikai-, betegtájékoztató-, és iránytó rendszer is. Ahogy a sebészeti osztályokon működő posztoperatív megfigyelő részleg is. A betegazonosító rendszer informatikailag zárt térben történik.

Gyermekellátás

Az alapfilozófia, vagyis a betegbiztonság a gyermekellátásban is érvényesül. Egy magkórházban, de fizikailag külön működik a tervezett 300 gyermekággyal üzemelő gyermek részleg.

A gyermek részlegben kétágyas kórtermek kerülnek kialakításra, ahol a hozzátartozók elhelyezése is biztosított.

A gyermek SBO működését egy önálló diagnosztikai részleg segíti – aneszteziológia támogatással. Az intenzív osztály 12 ággyal felszerelve működik majd. Elszeparált 6 ágyas egység szükséges az onko-hematológia, immunológia, gasztroenterológia, és nefrológia területén történő ellátáshoz. Heaptológia, pulmonológia és a nephrológiai osztályok biztosítanak hátteret a transzplantációs központnak, amely ugyancsak a DBC-ben működik majd. A gyermek részlegben megvalósításra kerül egy Közép-európai gyermektranszplantációs-, és klinikai-genetikai központ, valamint baba-mama centrum is.

Szakdolgozói háttér biztosítása

A személyzet toborzását nagyjából az átadást megelőző másfél évben meg kell kezdenünk. A Dél-budai Centrum szakmai bázisának jelentős részét a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház fogja biztosítani, ebből az intézményből költöznek majd át az aktív osztályok a Dobogón épülő létesítménybe. A dolgozói állomány képzését, az új orvostechnológiai eljárásokra való felkészítését az egészségügyi ellátórendszerbe való csatlakozás előtti egy évben meg kell kezdeni. Úgy gondoljuk, hogy a várható kitűnő munkakörülmények vonzóak lesznek a munkavállalók számára. A kórházhoz integrált nővérszálló, a parkolást megkönnyítő mélygarázs csak néhány az alkalmazottaknak nyújtott szolgáltatások közül. A hatvan férőhelyes bölcsőde és a szintén hatvan férőhelyes óvoda bizonyára csábítóan hat majd a fiatal orvosokra, ápolókra. A kollégák egészségét szolgálja majd a fitneszterem, és a számos dolgozói közösségi tér. A pihenőszobák az ügyeleti munkát könnyítik majd meg. Lesz az adminisztrációhoz üvegfalakkal elválasztott munkaállomás, és ügyeleti szoba is. Rekreációs szobákban lehet pihenni, de alapvetően az orvosoknak, és az ápolóknak a betegek mellett van a helyük az új intézményben.

Fontos megemlíteni, hogy az új kórház dolgozóinak képzését is meg kell oldanunk, hiszen egy jóval modernebb orvostechnológiai háttérrel működő kórházban fognak dolgozni. Éppen ezért a munkaerő toborzás fázisában megkezdjük a munkaerő képzést is.


Dr. Bedros J. Róbert
miniszterelnöki főtanácsadó
Dél-budai Centrumkórház (DBC)